Käyttämäsi selain on vanhentunut. Suosittelemme, että päivität selaimesi ensin uusimpaan mahdolliseen versioon.

 

 

     
Koordinaattori    
Juha Hieta
juha.hieta(at)Iisalmi.fi 050 830 4387
     
Hankejohtaja    
Pasi Tolonen pasi.tolonen(at)Iisalmi.fi 040 830 4368
     
Hankeasistentti    
Raija Soininen raija.soininen(at)Iisalmi.fi     040 830 2661
     
Työelämäyhteyshenkilöt:    
Iisalmi Juha Hieta juha.hieta(at)Iisalmi.fi
  Eeva Pekkala eeva.pekkala(at)Iisalmi.fi
  Tuija Ritola tuija.ritola(at)iisalmi.fi
Kiuruvesi Juha Taskinen juha.taskinen(at)kiuruvesi.fi
  Kirsi Huttunen                     kirsi.huttunen(at)kiuruvesi.fi
Pielavesi Janne Romppainen janne.romppainen(at)pielavesi.fi
  Miika Kräkin miika.krakin(at)pielavesi.fi
Sonkajärvi Satu Niskanen satu.niskanen(at)sonkajarvi.fi
Vieremä Pirjo Kamaja pirjo.karkkainen(at)vierema.fi
  Risto Tenhunen     risto.tenhunen(at)vierema.fi
     
Ohjausryhmässä on edustajat seuraavilta tahoilta:  
Pohjois-Savon TE-toimisto 
Savonia-ammattikorkeakoulu
Ylä-Savon ammattiopisto
Savon yrittäjät
Iisalmen kaupunki
Kiuruveden kaupunki
Pielaveden kunta  
Sonkajärven kunta  
Vieremän kunta  
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, rahoittajan edustaja  

  

Hankkeen toteuttamisesta vastaa Iisalmen lyseo, ja projektista vastaavana projektijohtajana toimii lyseon rehtori. Varsinaista työelämäyhteistyötä suunnittelee ja toteuttaa osa-aikainen hankekoordinaattori/työelämävastaava. Heidän apunaan käytännön toimenpiteiden toteuttamisessa on Iisalmen kaupungin elinvoimapalveluiden osa-aikainen hankeassistentti. Projektijohtaja ja hankekoordinaattori vastaavat hankkeen toimenpiteiden suunnittelusta koko hankealueen osalta ja niiden toteutuksesta Iisalmessa. Lisäksi heidän tehtäviinsä kuuluu hankehallinnoinnista ja -raportoinnista vastaaminen. 

Kussakin yhteistyökunnassa toimii ko. lukion hanketoteutuksesta vastaava työelämävastaava 25 % työajalla (tai työpari yhteensä n. 25 % työpanoksella), ja heidän tehtävänään on hankkeen toimenpiteiden toteuttaminen kullakin paikkakunnalla. Projektihenkilöstö kokoontuu säännöllisesti suunnittelemaan yhteisiä toimenpiteitä ja muodostaa hankkeen projektiryhmän.

Hankkeelle muodostetaan ohjausryhmä, johon kutsutaan edustajat Savon TE-toimistosta, Iisalmen kaupungista, Kiuruveden kaupungista, Lapinlahden kunnasta, Pielaveden kunnasta, Sonkajärven kunnasta, Vieremän kunnasta, Savonia-ammattikorkeakoulusta, Ylä-Savon Koulutuskuntayhtymästä ja Savon Yrittäjät ry:stä. Lisäksi Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen edustaja kutsutaan ohjausryhmään rahoittajan edustajaksi.

Hankkeen toteuttamisessa keskeisiä yhteistyökumppaneita paikallisten yritysten lisäksi ovat Ylä-Savon ammattiopisto, Savonia-ammattikorkeakoulu ja TE-keskus.